Третина українців працездатного віку шукає кращої долі на заробітках за кордоном. Може, і знаходить, а натомість втрачає найдорожче — порозуміння з власними дітьми. І вже традиційною стала проблема «сирітства» при живих батьках у повних українських сім’ях. Тож цілком забезпечені фінансово діти залишаються практично без батьківського виховання. І така проблема щороку тільки зростає...


Село влітку — чоловіків і хлопців нема. Тільки діти й дідусі. Це не війна, не катастрофа, не рідкісна хвороба, інопланетяни нікого не викрадали... Усі на заробітках. «По роботах». Тепер дівчата дають коханим обіцянки чекати не з армії, а з Москви чи Варшави. Жінки з сумом в очах говорять: «Ото вже мій поїде, то насидимось, наговоримосьѕ», а діти поволі забувають значення слова «тато». Так і триває... Відразу після свят починається «велика міграція». Майже всі здорові чоловіки і молоді хлопці з сумом в очах та рюкзаками на плечах вирушають на вокзали, щоб повернутися на наступні свята з грошима і зрозуміти, що їхні діти ще більше подорослішали. І знову без них.

Бути чи не бути?..  Точніше, де бути?


Дорогою йде заплакана дівчинка. «А мій тато на роботу поїхав. Тепер з мамою його на автобус проводжали. Мама до бабусі пішла, а я додому...» Насті десять років. Батько приїжджає кожні два-три місяці. Приблизно на два тижні. Тож дівчинка за все життя мала змогу спілкуватися з татом не більше двох з половиною років. «Тато сам не хоче їхати, але мусить. Брат із сестрою вчаться — грошей треба. Мама каже, що в Україні і половини того не заробиш, що в Росії на будівництві. От коли старші вивчаться — тато вдома працюватиме. Тільки нескоро це буде».


Середня зарплатня, яку можна заробити в Івано-Франківську, — до двох з половиною тисяч гривень. На одного це вистачає. А якщо молода або, навпаки, багатодітна сім’я? А якщо у когось з дітей перехідний вік, як то кажуть, вступ до ВНЗ чи ще щось таке? Так, безвихідних ситуацій не буває. З економією можна витягнути і так. А якщо хочеться пожити трохи краще? От і залишається вибирати. Де бути: або вдома разом із сім’єю, або на заробітках...


Отож батьки їдуть за грошима, а вдома залишаються діти. Відвикають, а потім не знають, як з рідним татом говорити. «Я взагалі не розумію, як з ним спілкуватися, — каже Оксана, 20-річна жителька села Кричка Богородчанського району. — З маленької пам’ятаю, що батька ніколи вдома нема. Раніше, як з роботи приїжджав, навіть боялися його трохи. Так, ніби хтось чужий прийшов до хати. і хочеться поговорити, порадитися про щось, але не знаєш, як підійти, почати. А він, видно, відчуває те ж саме...»


То що краще: достаток чи повноцінне спілкування з рідними? Чому наших чоловіків (а коли є на кого дітей лишити, то і жінок) так тягне на заробітки? «Ех, та якби ж то тягнуло, а то треба, — каже житель села Пнева Надвірнянського району Микола Струк, заробітчанин «зі стажем». — Спілкування з сім’єю дуже важливе, але що з того, як грошей нема. Як не буде за що гарні туфлі чи куртку купити, то і вони спілкуватися не захочуть».

 

 

У кожного своя думка...


«Я спочатку працював на державній роботі, — розповідає житель села Космача, що на Богородчанщині, Ігор Слобідко. — Одружився. Поки було нас двоє — вистачало. А коли народилася донечкаѕ довелося їхати. Так я пропустив першу усмішку, перші кроки, перше словоѕ Гріє душу тільки те, що ні в чому собі не відмовляють ні дружина, ні донька. Але так гірко деколи робиться... Одного разу приїхав, до маленької щось говорю, а вона у плач і до мами. Ховатися. Я тоді сам ледь не розплакався...»


Часто дитина з самого народження звикає, що тато — це той дядько, який іноді приїздить і цукерки привозить. Але навіть «деколи приїздить», — у деяких випадках щастя.


...Коли тато поїхав до Америки, Михайлику виповнилося рівноѕ мінус три місяці. Нині Михайлик навчається у третьому класі, а тата бачив тільки на фотографіях. Дистанційне навчання, звичайно, практикується, але тільки не в стосунках між батьками й дітьми. То про які батьківські настанови можна говорити, якщо дитина дуже рідко, а іноді взагалі не бачить батьків?


«А от я ніколи не залишу свою дитину без себе рости, — впевнений іванофранківець Василь Глушак. — Сім’ї поки що нема, то їжджу, але потімѕ Ні, краще вже трохи бідніше жити, але разом». «Е, та то всі спочатку так думають. Поки ще молоді, — скептично усміхається Микола, — от коли у них діти з’являться, коли трохи попідростають... Почнеться: «а у Марічки є така сукня, я теж хочу» або «а Миколі вже давно велосипед купили, а ми що, гірші?». Тоді й поїдуть. А куди дітися?».

«Побічні ефекти»


«Моїй сусідці недавно квартиру купили, — розповідає жителька Крички Лариса. — Гарна. У центрі міста. Три кімнати. Стоїть квартира тепер. Чекає, поки господиня виросте. Бо ж сусідка у четвертий клас ходить». Квартира — це добре. Якщо не зважати на один маленький «бонус» до квартири — поперекову грижу батька, який на цю квартиру довгі роки тягав цемент на будівництві. А «сусідка», коли трошки підросте, десь при сварці ще дорікатиме батькові, що той не має права їй вказувати. Бачте, все життя бачила його тільки по святах великих, а тепер він на старості літ ще повчати її зібрався. І це ще оптимістичний варіант. Бо тепер чоловіки в Україні до старості рідко доживають...»


Ще один наслідок заробітчанства — рак. Статистика захворювання цією хворобою стрімко зростає. Шкідлива їжа? Шкідливі звички? Так, це теж вносить свою лепту. Але подумаймо: чим дихають на будівельних роботах? Правильно, пилом і хімікатами. Без респіратора (а нащо давати респіратори «мужикам з України»). Місяць дихають, два дихають... А потім це вилазить боком. Точніше — горлом.


То що краще? У бідності разом чи в багатстві окремо? Для кожного відповідь буде своя. Ми просто надіємося, що колись і в Україні можна буде заробляти гідно. А діти нарешті зрозуміють, що нова машина і квартира не такі вже й важливі. Залишається тільки вірити, що хоч хтось зрозуміє і скаже те, що хоче почути кожний батько: «Тату, залишайся вдома. З нами...»
24 Лютого 2011, 14:11
Теги:

Версія для друку
Якщо ви помітили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Погода, Новости, загрузка...
Додати новий коментар



Останні новини з категорії Життя:
Мобільний додаток IFCITY - твоя афіша Івано-Франківська
21 Січня 2018, 18:12
У Коломиї в матері забрали 3-річну доньку
30 Грудня 2016, 17:20
Власники 3-х закладів харчування Коломиї не дозволили провести перевірку якості продуктів
30 Грудня 2016, 16:57
УГКЦ планує збудувати на Прикарпатті клініку Святого Луки
30 Грудня 2016, 16:31
Ігор Пасічняк у Рожнятівському районі ознайомився із роботою освітянських закладів
30 Грудня 2016, 16:03
Новорічна красуня у горщику
30 Грудня 2016, 15:42
В Івано-Франківську виміряли Індекс публічності місцевих рад
30 Грудня 2016, 14:31
Святкові заходи з нагоди 108-ї річниці від Дня народження Степана Бандери
30 Грудня 2016, 14:05
За результатами моніторингу прийняття місцевих бюджетів Івано-Франківськ на сьомому місці
30 Грудня 2016, 13:40
В облдержадміністрації відбулася презентація Всеукраїнського журналу «Антикорупційний вісник «Ваша Надія»
30 Грудня 2016, 11:48
11 літрів спирту в каналізацію: Інспектори знешкоджували спирт на ринку Калуша
30 Грудня 2016, 10:57
Маленька косівчанка потребує допомоги
30 Грудня 2016, 10:33
У селі на Долинщині відкрили водопровід
29 Грудня 2016, 22:12
ЦНАП Івано-Франківська оприлюднив графік роботи на свята
29 Грудня 2016, 21:21
В Івано-Франківську відремонтували приміщення дитячої художньої школи
29 Грудня 2016, 20:56
Побачила світ книга поезій Олександра Букатюка “МАДОННА МИРУ (рЕволюція духу)”
29 Грудня 2016, 20:34
Юним глядачам показали прем’єру вистави “Красуня і чудовисько”
29 Грудня 2016, 20:05
В Івано-Франківську запрацював новий пологовий зал
29 Грудня 2016, 19:45
У середмісті створили музей-кімнату на честь патрона Івана Франка
29 Грудня 2016, 18:29
Правоохоронці застерігають водіїв: не сідайте за кермо у нетверезому стані!
29 Грудня 2016, 17:42
Увага! Попередження про лавинну небезпеку
29 Грудня 2016, 15:40
В Івано-Франківську відкрили спортивний майданчик
29 Грудня 2016, 14:55
Прикарпатські художники перенесли красу рідних пейзажів на полотна
29 Грудня 2016, 14:30
На Прикарпатті паспортизували 43 водойми
29 Грудня 2016, 13:13
1 січня в Івано-Франківську святкуватимуть 108-у річницю з дня народження Степана Бандери
29 Грудня 2016, 11:47