Дослідження, проведене Соціологічною групою “Рейтинг” напередодні офіційного старту президентської виборчої кампанії (3-12 жовтня 2009 року), підтвердило високі очікування громадян від виборів Президента.  

Переважна більшість респондентів (77,3%) вважають, що вибори глави держави повинні змінювати ситуацію в країні на краще. Найбільше таких на Заході та в Центрі (90%), найменше – на Сході і Донбасі (67%).

57,4% опитаних вірять, що зміни на краще відбудуться у результаті виборів, які заплановані на 17 січня 2010 року. Разом з тим майже кожен третій опитаний (29,1%) не очікує ніяких змін на краще у результаті цих виборів.

Понад 90% респондентів з тих, які очікують змін на краще у результатів цих виборів Президента, мають наміри взяти в них участь.

Громадяни, які очікують змін на краще у результаті вибрів сподіваються, передусім, на покращення економічної ситуації, значно менше – на зменшення протистояння політиків.

Половина опитаних (49,5%) очікують у результаті цих виборів Президента покращення економічної ситуації, третина (33,1%) – зменшення протистояння політиків. Близько чверті вважають, що у результаті виборів ні економічна, ні політична ситуація в державі не зміниться (24,9% і 26,5% відповідно). Разом з тим чверть очікують збільшення протистояння політиків, а 15% - погіршення економічної ситуації в державі.

Найбільш песимістично налаштовані щодо цих виборів Президента мешканці Донбасу – вони більше за інших очікують погіршення економічної ситуації та збільшення протистояння політиків.

Поряд з переважно оптимістичними очікуваннями щодо перетворень в країні у результаті виборів Президента, щодо самого виборчого процесу очікування громадян України переважно песимістичні.

Переважна більшість опитаних (82%) вважають, що на цих виборах Президента будуть масові фальсифікації.

83% опитаних впевнені, що після виборів політики будуть оскаржувати їх результати. 

У вибори без фальсифікацій та судової тяганини  вірять лише 8,5% громадян.

Попри відверто песимістичні очікування щодо перебігу виборчого процесу тільки 12,6% опитаних допускають повторення подій 2004 року, коли люди масово виступили проти фальсифікації результатів президентських виборів.

Варто зазначити, що мешканці Півдня та особливо Донбасу значно більше за інших побоюються фальсифікацій, оскаржень та повторення подій 2004 року.

Отже найбільш оптимістично налаштовані щодо цих виборів прихильники Ю.Тимошенко, найменше – прихильники В.Януковича.

Більшість громадян (60,7%) очікують від політиків спроб зірвати вибори Президента і тільки чверть (24,4%) вважають, що таких спроб не буде.

При цьому, на думку українців, найвигіднішим зрив виборів є для Віктора Ющенка - так вважають 41,8%. Інших претендентів на посаду глави держави підозрюють у спробах зірвати вибори значно менше: 14,5% - Ю.Тимошенко, 9,3% - В.Януковича, 2,6% - А.Яценюка і 1,8% - В. Литвина.

Близько 60% прихильників В.Януковича, 40% Ю.Тимошенко та А.Яценюка переконані, що зрив виборів найбільш вигідний для чинного Президента. А от прихильники В.Ющенка вважають, що зрив виборів вигідний В.Януковичу.

Ключовою причиною, на думку опитаних, через яку можуть бути зірвані вибори Президента, може бути змова політиків або політичних сил (27,4%). Серед інших можливих причин респонденти виділили блокування роботи Центральної виборчої комісії (20%), блокування роботи Верховної Ради (15,4%), погіршення економiчної ситуацiї у зв'язку з кризою (11,9%) і оголошення надзвичайного стану (10,6%). Дещо рідше згадувались інші можливі причини зриву виборів: блокування роботи Конституцiйного Суду України (8,7%), масовi заворушення серед населення (8,2%), вiйськова агресiя з боку iншої держави (2,9%).

Лише чверть опитаних твердо впевнені, що вибори відбудуться у визначений законом термін.

Прихильники політиків по різному оцінюють можливі причини, через які вибори Президента можуть не відбутися у визначений законом термін.

Так, прихильники В.Януковича частіше за інших акцентували увагу на можливій змові політиків (32,9%) та блокуванні роботи КСУ (11,3%); прихильники Ю.Тимошенко - блокуванні роботи ВРУ (17,5%); прихильники В.Ющенка - блокуванні роботи ЦВК (25%), погіршення економічної ситуації (14,7%) та оголошенні надзвичайного стану (14,7%).

Майже 70% опитаних вважають, що Ю.Тимошенко у разі свого програшу, не визнає своєї поразки і буде заважати переможцю посісти місце глави держави. Такої ж думки 55% опитаних і щодо В.Януковича. Тільки 19% і 30,6% респондентів відповідно вважають, що  діючий Прем’єр-міністр і лідер опозиції визнають свою поразку у разі програшу.

Слід звернути увагу на те, що 59,8% прихильників Ю.Тимошенко і 43,3% - прихильників В.Януковича переконані, що їх лідери не визнають власної поразки на виборах.

Стосовно Віктора Ющенка думки опитаних розділилися навпіл – однакова кількість респондентів (43%) вважають, що він визнає свою поразку і стільки ж – що не визнає. Натомість стосовно А. Яценюка тих, хто вважає, що він визнає свою поразку є дещо більше, аніж тих, хто вважає, що не визнає (40,2% і 34,4% відповідно).

Майже дві третини українців (63,5%) вважають, що інші країни намагатимуться впливати на хід президентської виборчої кампанії в Україні. Тільки чверть (24,8%) протилежної думки.

Разом з тим тільки третина опитаних (36,1%) вважають, що вплив ззовні зможе суттєво змінити хід виборчої кампанії в Україні, а половина (49,4%) – вважають, що це суттєво не вплине на результати.

15,1% допускають існування варіантів моделювання військових конфліктів на території України з метою вплинути на хід президентської виборчої кампанії. Дві третини опитаних (66,1%) не вірять у такий розвиток подій.

Близько двох третин прихильників Ю.Тимошенко, А.Яценюка, В.Ющенка та В.Януковича допускають вплив інших країн на хід виборчої кампанії в Україні. Натомість серйозно розглядають цей вплив як загрозу виборчому процесу саме прихильники В.Януковича та В.Ющенка.

На думку 22% опитаних, Крим найбільше ризикує потратити у зону ризику якщо під час президентської виборчої кампанії в Україні виникнуть військові конфлікти.

13,3% респондентів віднесли до зони ризику Донбас, 11,9% - Київ, 11,1% - Захід України.

28,6% опитаних українців вважають, що жоден регіон України не може потрапити у зону ризику.

У ставленні до можливих територій конфліктів Крим був названий номером один мешканцями усіх без винятку регіонів України, найчастіше - на Півдні (34%). Про Донбас, як про можливу територію конфлікту найчастіше говорили на Заході та на самому Донбасі. Київ найчастіше згадувався також мешканцями Донбасу, Захід – мешканцями Півдня. Примітно, що мешканці Сходу і Півночі значно частіше за інших зазначали у відповідях, що жоден регіон України не може потрапити у зону ризику.

Серед основних загроз для України, на думку більшості опитаних, і надалі залишаються економічний занепад (56,6%), рiст безробіття (35,2%), знецiнення гривнi (31,1%), свавілля влади (29,2%) і деградація населення (17,9%). У порівнянні з серпнем значно зменшились побоювання громадян щодо росту безробіття і свавілля влади. Щодо регіонального розподілу, то економічний занепад найбільше хвилює мешканців Півдня України (63,8%), ріст безробіття – Заходу і Донбасу (37,8% і 40,6% відповідно), знецінення гривні – Півночі (41,5%), свавілля влади – Півдня та Сходу (44,5 і 40,4 відповідно), деградація населення найбільше хвилює мешканців Півночі (27,1%).

Щодо сприйняття основних загроз прихильниками політиків спостерігається інша цікава тенденція:  прихильники В.Ющенка значно більше за інших побоюються розколу країни, втрати незалежності та військової загрози з боку Росії.

 

Довідково:

Рейтинг симпатій на виборах Президента очолюють Віктор Янукович та Юлія Тимошенко. Основні тенденції  щодо змін електоральних симпатій (порівняно з серпнем 2009р.):

За два останні місяці лідери перегонів укріпили власні позиції. Найбільше зріс рейтинг Ю.Тимошенко (з 15,4 до 19,4%), трохи менше – В. Януковича (з 28,9 до 31,1%). Обидва політики вирішують питання мобілізації власного виборця. Так, підтримка Ю. Тимошенко зросла по всій країні (найбільше на Заході і Півночі). У свою чергу В. Янукович збільшив підтримку на Донбасі, Півдні, Центрі і Півночі, натомість  втратив  на Сході.

Підтримка А. Яценюка зменшилась з 12,3 до 8%. Особливих втрат лідер «Фронту змін» зазнав на Заході, де його рейтинг впав з 24 до 13%. Відповідно вперше за останні півроку рейтинг симпатій на Заході очолила Ю.Тимошенко. Крім того, А. Яценюк зазнав втрат на Сході і Півдні, а також Півночі.

Зафіксовано ріст симпатій до С. Тігіпка, рейтинг якого з серпня виріс майже втричі (з 1 до 2,9%). Спостерігається незначне покращення позицій В. Ющенка (з 2,6 до 3,4%), передусім на Заході. А також незначне погіршення позицій В. Литвина (з 3,7 до 2,2%), передусім на Півночі.

Розподіл голосів серед тих, хто має намір взяти участь у виборах  Президента наступний: В.Янукович – 35,6%; Ю.Тимошенко – 22,1%; А.Яценюк – 9,1%, П.Симоненко – 3,9%, В.Ющенко – 3,8%, С.Тігіпко – 3,3%, В.Литвин – 2,3%. Решта – 4,6%, проти всіх – 7,2%, не визначились з вибором – 7,9%.

На запитання «За кого Ви б проголосували якби до другого туру потрапили В.Янукович та Ю.Тимошенко?»  майже 40% респондентів віддали перевагу лідеру Партії регіонів і 30% - лідеру БЮТ. Слід зазначати, що у серпні різниця між цими двома кандидатами у другому турі становила 12,5%, у жовтні – 10%.

Щодо іншої можливої пари «Янукович-Яценюк»  спостерігається зворотна тенденція: у серпні різниця становила 10,5%, а у жовтні – 13% (39 проти 26%) на користь В.Януковича.

Що стосується гіпотетичної пари «Яценюк-Тимошенко», то у жовтні перемагає Ю.Тимошенко - 27% на 23%, тоді як у серпні перемагав А.Яценюк - 23% на 19%.

 


Аудиторія дослідження: населення України віком від 18 років і старші

Вибіркова сукупність: 2000 респондентів

Метод дослідження: особисте формалізоване інтерв’ю згідно з опитувальником (face to face)

Помилка репрезентативності дослідження: для значень близьких до 50% похибка становить не більше 3%, для значень близьких до 30% - не більше 2,6%, для значень близьких до 10% - не більше 1,8%

Терміни проведення дослідження: 3-12 жовтня 2009 р.

 

Розподіл областей:

Захід: Волинська, Закарпатська, Івано-Франківська, Львівська, Рівненська, Тернопільська, Чернівецька

Центр: Вінницька, Кіровоградська, Полтавська, Хмельницька, Черкаська

Північ: м. Київ, Київська, Житомирська, Сумська, Чернігівська

Південь: АР Крим, Одеська, Херсонська, Миколаївська, м. Севастополь

Схід: Дніпропетровська, Запорізька, Харківська

Донбас: Донецька, Луганська

03 Листопада 2009, 14:04
Теги:

Версія для друку
Якщо ви помітили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Погода, Новости, загрузка...
Додати новий коментар



Останні новини з категорії Політика:
Головою Космацької ОТГ обрали діючого голову сільської ради
19 Грудня 2016, 18:31
У Тлумачі 12 партій змагатимуться за 26 депутатських мандатів
16 Грудня 2016, 18:54
Три територіальні громади Коломийщини через тиждень обиратимуть місцеву владу
08 Грудня 2016, 18:06
Троє прикарпатців увійшли до складу політради партії "Укроп"
28 Листопада 2016, 8:37
На Прикарпатті стартувала підготовка до перших виборів в об’єднаних громадах
08 Листопада 2016, 20:04
18 грудня у семи ОТГ Івано-Франківщини відбудуться вибори
11 Жовтня 2016, 9:43
На Прикарпатті 8 об’єднаних громад чекають на вибори
04 Жовтня 2016, 20:39
Михайло Королик очолив Івано-Франківську обласну організацію ВО "Свобода"
20 Вересня 2016, 21:28
ЦВК прийняла 100% протоколів з ОВК. Переміг Віктор Шевченко
18 Липня 2016, 20:16
Чесно: Вибори на Прикарпатті – змагання політичних обіцянок
14 Липня 2016, 18:27
Левко Лук’яненко у Франківську: “Сьогодні потрібно зробити парламент більш гідним”
12 Липня 2016, 16:17
У виборах по 85 округу члени ДВК від “технічних” кандидатів де-факто працюватимуть на одного кандидата
06 Липня 2016, 20:05
У Калуші на базарі Тягнибок агітував за кандидата від “Свободи”
04 Липня 2016, 10:07
Вибори на Прикарпатті: коли і кого з кандидатів ми почуємо і побачимо?
01 Липня 2016, 13:17
У виборчому окрузі №85 виборців спокушають безкоштовними святами, подарунками та екскурсіями
30 Червня 2016, 11:50
Велика кількість кандидатів – політична технологія для дезорієнтації виборців, – М.Лисюк голова КВУ в області
24 Червня 2016, 14:29
Стали відомі імена ще трьох кандидатів у парламент по округу №85
16 Червня 2016, 8:07
На калуському окрузі зареєстровано вже дев’ять кандидатів
13 Червня 2016, 17:20
ОПОРА: ЦВК зареєструвала ще 3 кандидатів по округу №85 та здійснило заміну у складі комісії
08 Червня 2016, 12:23
На Прикарпатті селяни не пішли голосувати, тому що не впевнені, що їм виділять кошти на дитячий садок
28 Березня 2016, 20:53
Нині в «Правому секторі» відбуваються неконтрольовані процеси, – Ярош
26 Лютого 2016, 18:58
Сич стверджує, що сесію обласної ради не скликають через БПП
26 Листопада 2015, 21:23
Ігор Насалик привітав Руслана Марцінківа з перемогою
16 Листопада 2015, 17:43
ЦВК оприлюднила інформацію про явку в другому турі місцевих виборів
16 Листопада 2015, 15:21
Івано-Франківська ТВК оголосила результати виборів в Івано-Франківську
16 Листопада 2015, 12:02