Нацбанківці намагаються уникнути відповідальності під час перевірки Генпрокуратури

Старший партнер адвокатської компанії «Кравець, Новак і партнери" Ростислав Кравець прокоментував Maanimo.com лист НБУ № 11-219/3984-10558, за яким валютним позичальникам не обов'язково відкривати рахунки для погашення своїх кредитів:

- Ростислав, які послуги зазвичай пропонували клієнтам банки в ситуації, описаної в документі?

- У даному випадку не можна говорити про те, що банки нав'язували клієнтам при видачі кредитів в іноземній валюті послугу, що стосується відкриття поточного рахунку. Т.к. згідно з постановою Нацбанку від 01.06.2011 № 174, прямо передбачено, що погашення клієнтом кредиту в іноземній валюті готівкою іноземної валюти здійснюється банком (філією, відділенням) з використанням поточного рахунку цього клієнта відповідно до укладених між ними договорів. Тобто при погашенні кредиту іноземною валютою банк був зобов'язаний відкрити для клієнта поточний рахунок і укласти відповідний договір.

У цілому ж цей лист важко назвати документом. Адже згідно зі ст. 56 Закону України «Про Національний банк України» нормативно-правові акти Національного банку видаються у формі постанов правління НБУ, а також інструкцій, положень, правил, що затверджуються постановами правління Нацбанку. Тому швидше за цю думку заступника Глави НБУ Кротюка В.Л., ніж нормативний акт, якого слід дотримуватися. У своєму листі пан Кротюк намагається дати трактування відповідної інструкції та вказує на не обов'язковість відкриття поточного рахунку для погашення кредиту в іноземній валюті, що, на мій погляд, є грубим порушенням чинного законодавства.

- Перейдіть головні недоліки та переваги листа Нацбанку

- У зв'язку з тим, що даний документ не має юридичної сили, в ньому присутні лише мінуси. А саме з'явився ще один яскравий приклад спроби врегулювати проблеми в «ручному режимі», пов'язані з недостатнім контролем НБУ за комерційними банками.

Дуже важко говорити про те, яку роль зіграє цей лист. Т.к. використовувати його на практиці не можна, у зв'язку з тим, що в ньому викладено лише точка зору окремого чиновника НБУ, і вона жодним чином не має під собою достатньої правової бази.

- Чим викликана поява даного документа саме зараз?

- Найімовірніше поява цього листа пов'язано з перевіркою, яку проводить Генеральна прокуратура України щодо коштів, виданих для рефінансування банків і спробою окремих керівників уникнути відповідальності за грубі порушення чинного законодавства.
19 Вересня 2011, 13:04

Версія для друку
Якщо ви помітили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Погода, Новости, загрузка...
Додати новий коментарОстанні новини по темі: